Pointsystem Årets Racevinder Australske Terrier

For at deltage i konkurrencen skal ejeren af hunden være medlem af Dansk Terrier Klub    

I begge køn tildeles de hunde som placeres som nr 1-4 i køn h.h.v. 20-15-10-5 point.

Samt 1 point for hver hund de har slået i bedst i køn konkurrencen.

Hunde der tildeles certifikat, Res.certifikat, CACIB, Res.Cacib eller KLBcert. tildeles 2 point

Hunde der tildeles CK  tildeles 1 point

Bedst i racen 50 point

Bedst i  modsat 25 point.           

Kun udstillinger hvor det samlede antal bedømte hunde er mindst 5 er pointgivende.

DTK Racevinder 2017

DTK Racevinder 2017                             Point

1  Wyeafon Blue Illusion (han)             390

2  Bristregal Amaze Me  (tæve)            353

3  The Farms Spirit In The Sky (tæve)  122

4  Blue Ayers Flaming Dust (tæve)       118

5  Scudabout Doctor Donna (tæve)     117

6  Kisamba’s Hot Sweet Chili  (tæve)    80

7  Bluetooth Angel of Music   (tæve)    75

8  Kisamba’s Dreamcatcher  (han)         20

9  Kisamba’s Precious Paprica (tæve)  16

Wyeafon Blue Illusion "Merlin" Opdrætter Ruth Jones GB

Racevinder 2016

   

Point

Antal udstill.

1

Chatham  Magic Elo

528

10

2

Blue Ayers Dark Diva

442

12

3

Bristregal Amaze Me

370

13

4

Jaskarin Fandango

177

3

5

The Farms Spirit in the Sky

167

2

6

Jaskarin Play With Fire

160

2

7

Blue Ayers Bonafide Bogart

128

5

8

Sureprime Prince

126

2

9

Chat Barney B. Junior

123

4

10

Blue Ayers Angelina

94

2

Racevinder 2015

 

Årets samlede resultat for 2015 udstillinger  :

1  Blue Ayers Dark Diva                                       548                    

2  Mongrel’s Finley                                             271                    

3  Reimin Flexaa                                               225

4  Bristregal Amaze Me                                      110

5  Blue Boomerang Indian Summer                         92

6  Pariservikens Good Luck Charm                         73

7  Melukylan Q-luu Kauas                                     70

8  Chathams Just Barney-Bear Jun.                       67

9  Barry Hill Batman                                           66

10 Tippes Vaya Con Dios                                     62

 

Racevinder 2014

                                                          Antal udstill.          Point

1.   Blue Ayers Angelina                             13                      517

2.   Mongrel's Finley                                   16                      506

3.   Blue Ayers Dark Diva                            11                      264

4.   Pariservikens Good Luck Charm              6                      202

5.   Blue Ayers Bonafide Bogart                    5                      165

6.   Dendu August                                        2                      156

7.   Brisregal Sound Of Regal                        2                      138

8.   Jaskarin Play With Fire                          2                      109

9.   Chatham's Barney Bear Junior                2                      104

10.  Alvolin's Bacchus                                   2                       98

2013 Race Vinder

 

Aussie Winner 2013

   
   

Shows

Point

1

Chatham's Just Barney BearJunior

22

1281

2

Chath. Just Bunny Bear

18

602

3

Chath. La Câline Chanel

10

388

4

Blue Ayers Chipper Chum

7

176

5

 Blue A. Bonafide BogartBogart

6

163

6

Pariservikens Good LuckCharm

5

150

7

Blue.A. Angelina

6

131

8

Kisamba's Blue Louis Champ

4

96

9

Nellyson's Www Fister Jr Com

2

94

10

Reimin Marc Jacobs

1

75

2012 Racevindere

Placering       Point   Antal udst.
1 Blue Ayers Angelina   661   14
2 Kisamba's Bluey louis 640   12
 
3 Chat J. B. B. Junior   329   16
4
Tippes Uncut Diamond
 
  212   8
5 Avocation Homec.Queen 155   8
 
6 Jaskarin Bravo   151   2
 
7 Melukylan Valora   134   4
 
8 Jaskarin Metu Metu   129   2
 
9 Melukylan Sarjehumaaja 127   2
 
10 Kisamba's Sparkl.Dream 116   4


                                                                             

2012 DKK vindere

            Antal udstillinger
Nr 1 Blue Ayers Angelina 16 4  
Regnr: DK07599/2010    
Nr 2 Jaskarin Bravo 10 2  
Regnr: S 11437/2004    
Nr 3 Melukylän Sarjahurmaaja 8 2  
Regnr: FI 32207/10     
Nr 4 Jaskarin Metu-Metu 8 2  
Regnr: S 63771/2004    
Nr 5 Kisamba's Bluey Louis 6 2  
Regnr: 15483/2006    
Nr 6 Reimin Monster Of Rock 5 1  
Regnr: FI 42618/10    
Nr 7 Blue Ayers Bugsy Boone 5 1  
Regnr: DK14362/2011    
Nr 8 Fårönas Elton John 5 1  
Regnr: SE 20180/2011    
Nr 9 Jaskarin Magic Eyes 5 1  
Regnr: SE 61495/2010    
Nr 10 Kisamba's Sparkling Dream 3 1  
Regnr: DK02020/2009    
     

2011 Racevindere

2011     Racevindere
      point  
1   Kisamba's Bluey Louis 497  
2   Kisamba's Sparkling Dream 457  
3   Kisamba's Sparkling Cockail 247  
4   Blue Ayers Angelina 219  
5   Tatongs Don Corleone 211  
6   Pariservikens Earth Boy 165  
7   Santomay's As Good As It Gets 139  
8   Tanamiers Waltzing Tiri 134  
9   Avocations Lights Of Moon 133  
10   Surely Nothing To Lose 119  
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

Racevinder 2011-2010-2009
Louis - Kisamba's Bluey Louis ejet af Jørgen Grønlund

DKK vindere 2011

 

DKK Vinder 2011        
           
1 Kisamba's Sparkling Dream 19  
2 Kisamba's Bluey Louis 13  
3 Horrieglen Blue Legend 10  
4 Kisamba's Sparkling Cocktail 9  
5 Notice Magica De Spell 5  
6 Blue Ayers Angelina 5  
7 Pariservikens Earth Boy 5  
8 Tanamiers Waltzing Tiril 5  
9 Avocation Lights Of Moon 3  
10 Ålhammarens Åhlivia 3  
           

Kisamba's Sparkling Dream - DKKV 2011

2010 Racevindere

Resultat for pointsammentælling for 2010 blev følgende :

1  Kisamba*s Bluey Louis            h        874 point
2  Kisamba's Hot'n Sweet           t         404
3  Kisamba's Sparkling Dream      t         228
4 Santomay's As Good As It Gets h         221
5  Tatong's Barnaby                  h         208
6  Kisamba's Sparkling Cocktail    h        187
7  Tanamiers Port Salut for Me   h        152
8  Avocations Lights of Moon     t         143
9  Surely Nothing to Lose          t         131
10 Santomay Ariel Blue Angel     t         104

Vickie Bedste tæve 2010 og 2009

2009 Racevindere

Placeringerne for 2009  :

1   Kisamba's Bluey Louis                       554 point
2   Kisamba's Hot'n Sweet                      267
3  Jaskarin Surprise Herself                  266
4  Tatong's Barnaby Bear                      242
5  Avocation  Lights of Moon                 233
6  Santomay's As Good As It Gets          229
7  Selendia Quite Right                         228
8  Kisamba's Sparkling Dream                140
9  Jaskarin Master Himself                    126
10 Kisamba's Naughty But  Nice              125